Смолян: Градът на Родопите

За град Смолян

Смолян, разположен в живописната Родопа планина, е един от най-красивите градове в Южна България. С население от 27 585 души, Смолян е не само административен, но и икономически и културен център на региона.

Исторически Поглед

Град Смолян, възникнал през 1960 г. след обединението на три села – Смолян, Райково и Устово, носи в себе си духа на миналото и очарованието на родопската природа.

Село Смолян, най-високо разположеното от трите, води началото си от изчезналото село Езерово, намиращо се сред красивите Смолянски езера. По време на помохамеданчването през XVII век, жителите на Езерово оказват яростна съпротива, което довежда до разрушаването на селото. Тези, които приемат исляма, се заселват в долината, основавайки селището Пашмаклъ. След Освобождението, селището е преименувано на Смолян, в чест на славянското племе смолени, населявало тези земи през Средновековието.

Село Райково, според легендата, е основано от Райко, побратим на легендарния Момчил юнак. То е известно със своите възрожденски къщи и живописна природа.

Село Устово, чието име произлиза от географското му положение – най-ниското място, в устието на реката, е било важно занаятчийско средище през Възраждането.

И трите села, обединени в град Смолян, са съхранили своята индивидуалност и културно наследство, което ги прави уникални и привлекателни за посетителите.

Демография

След 1989 г. Смолян е преживял значителни миграционни процеси, в резултат на икономическите промени в страната. Над 20-25 хиляди души напуснали града, търсейки нови възможности. Въпреки това, Смолян остава дом на много хора, като вероизповеданието в града е предимно православно. През 2008 г. Смолян отново става владишки център с назначаването на константийския епископ Антоний. В града има седем православни храма, като катедралният храм “Свети Висарион Смолянски” е вторият по големина в България след храм-паметника “Свети Александър Невски” в София.

Транспорт

Градът разполага с две автогари: “Автогара Смолян” и “Автогара Изток” в квартал Устово. Градският транспорт се обслужва от три фирми, които предлагат над 12 линии. Редовни автобусни линии свързват Смолян с Пловдив, София, Кърджали и други населени места. През летния сезон се осигурява и редовна линия до Слънчев бряг.

Националната астрономическа обсерватория – Рожен

През 60-те години на миналия век, България взема решение да инвестира в развитието на астрономическата наука, като построи Национална астрономическа обсерватория. След години на упорита работа по проектирането, строителството и монтажа на телескопите, през март 1981 година е тържествено открито съоръжението на връх Рожен.

Обсерваторията “Рожен” е най-голямата и скъпа научна инвестиция на Българската академия на науките и до днес остава най-големият астрономически комплекс в Югоизточна Европа. Тя е неделима част от Института по астрономия при БАН и е основен център за професионални астрономически изследвания в страната.

Дейността на обсерваторията е насочена към фундаментални научни изследвания в областта на астрономията и астрофизиката. Изследванията се основават на наблюдения, получени чрез телескопите на НАО “Рожен”, както и на данни от други наземни и космически обсерватории по целия свят.

Образование

Образованието в Смолян е представено от Техническия колеж и филиал към Пловдивския университет, както и Център за дистанционно обучение към Варненския свободен университет. Общият брой на обучаващите се студенти в града е около 4,000 души, което подчертава важността на Смолян като образователен център.

Смолян град в родопите

Заключение

Смолян е динамичен и красив град, който съчетава историческо наследство с модерно развитие. С богатство от културни и образователни институции, както и с уникалната природа на Родопите, Смолян остава привлекателна дестинация за местни и туристи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *